Praca Zatrudnienie

Elastyczne harmonogramy pracy

Elastyczny harmonogram pracy pozwala pracownikom na autonomię w tworzeniu własnych harmonogramów i znalezienie równowagi między życiem zawodowym a prywatnym, która im pasuje. Zamiast tradycyjnego 40-godzinnego tygodnia pracy, od dziewiątej do piątej, elastyczny czas pracy pozwala pracownikom zmieniać godziny rozpoczęcia i zakończenia dnia pracy. Nadal istnieje struktura elastycznego harmonogramu pracy: pracownicy muszą pracować określoną liczbę godzin lub zawrzeć z pracodawcą alternatywne porozumienie dotyczące godzin pracy w biurze lub zdalnego czasu pracy.

Elastyczny czas pracy zależy od stopnia wymaganej współzależności. Pielęgniarka, która pracuje na wieczornej zmianie, będzie miała problemy z elastycznością, na przykład jeśli nie będzie mogła znaleźć innego pracownika, który obejmie jej zmianę. Elastyczny czas pracy zależy również od dostępności pracowników do wszystkich aspektów pracy i wszystkich godzin w ciągu dnia, w których firma wytwarza produkty lub obsługuje klientów

Istnieją różne rodzaje elastycznych harmonogramów pracy:

Telepraca lub telepraca.

W przypadku tego typu elastycznej organizacji pracy, pracodawca nie dyktuje miejsca, w którym pracownik ma wykonywać pracę. Oczywiście wymaga to pracy, którą można wykonywać z dowolnego miejsca (zazwyczaj z pomocą technologii takich jak VPN, aby uzyskać dostęp do systemów pracodawcy, wideokonferencji, aby dołączyć do spotkań i urządzeń mobilnych dla przenośności).Opcja pracy zdalnej może być wdrożona w pełnym wymiarze godzin, lub może być wdrożona na określoną liczbę dni w tygodniu. Tak czy inaczej, pracownicy zyskują korzyści w postaci obniżonych kosztów dojazdu i mają możliwość pracy z dowolnego miejsca, w którym się znajdują danego dnia.

Skrócenie tygodnia pracy poprzez zastosowanie skompresowanego harmonogramu pracy

Ten rodzaj elastycznych godzin pracy pozwala pracownikom na dłuższe okresy nieobecności w pracy, a taka elastyczność może być korzystna dla wielu osób. Działa to poprzez kompresję godzin pracy w mniejszej liczbie dni, np. pozwalając ludziom na pracę przez cztery 10-godzinne dni z rzędu, a następnie wzięcie 3 dni wolnego. Dzięki temu pracownicy mogą mieć więcej czasu na zajęcia osobiste lub zaoszczędzić pieniądze na kosztach dojazdów do pracy i/lub opieki nad dziećmi.

Dostosowane godziny pracy

Ten rodzaj elastyczności polega na umożliwieniu pracownikom zmiany godzin pracy (zazwyczaj w ramach określonych opcji), aby lepiej zaspokoić ich potrzeby.

Na przykład, pracodawca może zezwolić pracownikom na rozpoczęcie 8-godzinnego dnia pracy w dowolnym momencie pomiędzy godziną 6.00 a 9.00, aby uwzględnić osoby, które mają inne zajęcia, które muszą wykonać rano. Mogą też pozwolić pracownikom na wzięcie wolnego w ciągu dnia pracy w celu załatwienia osobistych potrzeb bez kary, o ile zrealizują wymaganą liczbę godzin uzgodnioną na dany dzień lub tydzień.

Podobne artykuły